czwartek, 6 listopada 2014

Nowa książka o Aninie

Z radością informujemy o nowej, zakończonej sukcesem, inicjatywie Oddziału Anin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy, jaką jest wydanie książki Jana Czerniawskiego "Wokół Anina". 

Jan Czerniawski zajmuje się historią Anina i Wawra nie od dziś, mieliśmy okazję czytać jego książki, jak chociażby "Wawer. Korzenie i współczesność" czy rozliczne artykuły w MNA. 


  
Jan Czerniawski, częstuje nas w swym zbiorze felietonów poświęconych Aninowi daniem wybornym. Mieszkając tu urodzenia, zna nasze osiedle i opisuje je z wielu różnych perspektyw: historycznej, geograficznej, socjologicznej, obyczajowej wreszcie. Króciutkie felietony, ukazujące rozmaite aspekty anińskiej ponad stuletniej już historii, są niczym maleńkie ciasteczka, które kuszą, finezyjnie ułożone na eleganckiej tacy.
Mamy tu genezę Anina, wspomnienie Anny i Ksawerego Branickich, którym zawdzięczamy powstanie naszego osiedla, jego nazwę i strukturę, mamy wspomnienie sławnych aninian – Gałczyńskiego, Tuwima, Jaroszewicza. Autor poszukuje śladów Ossendowskiego,  Piłsudskiego i Tyrmanda. Cytuje większe i mniejsze dzieła literackie, których autorzy, w tym niżej podpisana, zachwyceni Aninem, tu właśnie umieścili akcję swych utworów.
Czytelnik znajdzie w zbiorze reminiscencje zdarzeń historycznych i próby ukazania codzienności, jak chociażby spacer przedwojenną ulicą V Poprzeczną z jej sklepikami, straganami i warsztatami. Nowi aninianie dowiedzą się, gdzie kiedyś znajdowała się poczta,  gdzie stało Kasyno, restauracja prowadzona przez rodzinę Wiwegerów, serce ówczesnego życia towarzyskiego Anina. Nieoczekiwanie też trafią na opisy krajobrazu z finałową apostrofą do… brzozy! Żmudna praca historyka serwuje nam wiedzę niebanalną, również o tym, co zawdzięczamy wodzowi III Rzeszy. Warto to sprawdzić!   

Spotkanie z Janem Czerniawskim i promocja książki odbędą się 28 listopada o godzinie 17:30 w filii Anin WCK (dawniej Klub Kultury Anin) przy ul. V Poprzecznej 13. Serdecznie zapraszamy!

Jednocześnie Oddział Anin TPW serdecznie dziękuje Pani Jolancie Koczorowskiej, burmistrzowi dzielnicy Wawer, za objęcie patronatem tego wydawnictwa oraz wsparcie finansowe!  

mga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz