piątek, 10 lutego 2017

Smog w Wawrze - spotkanie z władzami

Dziś odbyło się w Wawerskiej Strefie Kultury spotkanie z władzami dzielnicy, specjalistami od badań powietrza, działaczami ekologicznymi i mieszkańcami zainteresowanymi kwestią czystości wawerskiego powietrza. 

Jest ono zimą bardzo zanieczyszczone. Przyczyną zanieczyszczeń jest rozproszenie domów, które powoduje brak sieci ciepłowniczej. Wiele domów, zwłaszcza starszych ogrzewanych jest starymi piecami lub piecami na kiepskiej jakości paliwa, emitujące do atmosfery różnego rodzaju toksyczne zanieczyszczenia. W Wawrze jest takich domów prawie trzy tysiące! To rekord w skali całej Warszawy!


Dla porównania w sąsiadującej z Wawrem Wesołej jest dziesięciokrotnie mniej takich domów!


Wawer prowadzi w niechlubnych statystykach ilości pyłu zawieszonego.


Trzeba wiedzieć, że również domowe kominki, a zwłaszcza te z otwartym paleniskiem, powodują powstawanie smogu.  To jest sytuacja, kiedy wewnątrz domu powietrze może być gorsze niż na zewnątrz!


Dzielnica podejmuje różnorodne działania, które służą poprawie czystości powietrza. W przyszłym roku Wawer doczeka się wreszcie własnej stacji pomiarowej. Zostaną oddane trzy budynki komunalne ze 180 mieszkaniami, w których mieszkanie otrzymają lokatorzy z mieszkań opalanych węglem.

Mieszkańcy, którzy chcieliby zmienić piec na nowoczesny i ekologiczny,  mogą liczyć na dofinansowanie. 

Straż Miejska na bieżąco kontroluje jakość paliwa spalanego w piecach, jest upoważniona do wystawienia mandatu za używanie paliwa szkodliwego (jak np. przepracowany olej silnikowy). 
Uzasadnione podejrzenia należy zgłaszać pod nr tel. 986.

mga  


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz