niedziela, 1 września 2013

26 sierpnia - zebranie zarządu Oddziału Anin

W dniu 26 sierpnia zarząd Oddziału Anin Towarzystwa Przyjaciół Warszawy spotkał się na kolejnym zebraniu roboczym. Tematem wiodącym i głównym punktem porządku obrad była rozmowa ze Stanisławą Cyngot, szefową wspólnoty obejmującej część osiedla IBJ, o postulatach mieszkańców tego liczącego  dwadzieścia osiem bloków i niemal półtora tysiąca lokatorów osiedla.
 
 
 
Pawilon handlowy na osiedlu IBJ
 
Tajemniczy skrót IBJ oznacza Instytut Badań Jądrowych w Świerku. Osiedle, zaprojektowane i zbudowane w końcówce lat pięćdziesiątych dla pracowników tej instytucji, rozciąga się między ulicami: Zorzy, Pazińskiego i Zambrowską.  Południową granicę stanowi Kanałek Wawerski.
 
 Mające dużo przestrzeni i bogate w zieleń osiedle, mogłoby stanowić wzór dla architektów. Jest bardzo przyjazne. Z wyjątkiem czteropiętrowego budynku  hotelowca, bloki mają zaledwie po dwa piętra i niewielką ilość lokali. Sąsiedzi znają się od wielu lat, co również stanowi o uroku tej okolicy.
 

 
 
Na osiedlu zbudowano przedszkole, nie ma dróg szybkiego ruchu, jest cicho i przyjemnie.  Rośnie tu wciąż wiele monumentalnych dębów,  podnoszących jego atrakcyjność oraz wartość posiadanych przez mieszkańców lokali.
 
 
Jak i cały Anin, osiedle IBJ także odczuwa  skutki zagęszczania przestrzeni i zabudowy niemal każdego skrawka ziemi. Przy skrzyżowaniu ulic Zorzy i Zambrowskiej powstaje właśnie nowy apartamentowiec. Już teraz dwa samochody, jadące ulicą Zorzy, z powodu parkujących na skraju jezdni aut nie mogą się minąć.
 

 

 
Typowy blok osiedla IBJ
 
Sąsiedzi osiedla nazbyt chętnie korzystają z jego śmietników, co jest problemem i naraża mieszkańców na ponoszenie nieplanowanych wydatków.  
 
Zarządzane sprawnie i z wizją, osiedle IBJ stanowi ważną część Anina.
 
* * *
 

W dalszej części zebrania, Zarząd Oddziału Anin TPW dyskutował nad kwestiami związanymi z planowaną organizacją przyszłorocznego anińskiego święta - Aniniady.  
 
Omówiono też sprawy bieżące, jak  prowadzenie kampanii informacyjnej o pracach Zarządu i imprezach współorganizowanych przez Oddział Anin z instytuacjami kultury oraz prace nad  tworzeniem "Kodeksu dobrych praktyk sąsiedzkich", rodzaju anińskiego regulaminu dobrych obyczajów.
 
Wszystkich chętnych prosimy o wpisywanie w komentarzach uwag i postulatów dotyczących tego tematu.
 
mga
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz