środa, 16 października 2013

Degustacja w Hacjendzie z winami!

Pan Marek Adamiak ze sklepu z winami przy Marysińskiej 3 znów zaprasza nas na degustację połączoną z wykładem o winach! Kto był w zeszłym miesiącu, ten wie, jak ciekawa i sympatyczna to impreza!

 
Pan Marek Adamiak w drzwiach sklepu z winami.

Wpadnijcie w najbliższy piątek o 19:00 na Marysińską i przekonajcie się sami! Będziemy próbować poniższych win:

1. Ponte Romana Tinto- 2011 Beira Interior -Tinta Roriz i dwie Tourigi to w tym przypadku przepis na kawał tęgiego wina, nawet jeśli nie używano dębiny do dojrzewania trunku. W aromacie ciężki ciemny owoc, dzika róża i likierowa wiśnia. W ustach wino zwarte i krzepkie, ponownie pojawia się gęsty, soczysty owoc z dobrą dozą garbnika, zaś posmak przywodzi na myśl bombonierkę. Doskonałe do krwistego steku, ale również czekolady.

2. Quinta dos Qurrais Reserva- 2010 Beira Interior - Reserva od Quinta dos Currais to wino o intensywnej, rubinowej barwie z fioletowymi pobłyskami. Touriga Nacional skupażowano z Aragones i Castelao. Wino leżakowało w nowych beczkach z dębu francuskiego przez 12 miesięcy. Efektem tych zabiegów jest złożony aromat oparty na dojrzałych czerwonych owocach z dodatkiem przypraw oraz wyrazisty, krzepki smak z intensywnym, lecz gładkim garbnikiem i długim posmakiem.

3. Rocim Rocim Reserva- 2008 Alentejo - Wino noszące nazwę całej posiadłości ma za zadanie odzwierciedlać charakter siedliska i temperament dojrzewających tu gron. Z tego samego powodu Cortes de Cima stworzono z całej palety szczepów uprawianych w winnicach Jorgensenów. Mamy tu więc prawie połowę objętości Aragonez, dużo Syrah, lecz również Petit Verdot, Cabernet Sauvignon, Tourigę Nacional i Alicante Bouschet. Tak dobrany skład sprawia, że mamy do czynienia z nadzwyczaj bogatym winem w tej kategorii cenowej. Aromaty pełne perfumowanego ciemnego owocu. Smak bardzo gładki, w miarę upływu czasu coraz bardziej charakterny, z lekko zaznaczoną dębiną, o długim, przyjemnie garbnikowym posmaku.

4. Sagrado - 2009 Douro - Posiadłość Quinta do Sagrado nie lubi zdradzać swych sekretów i lakonicznie informuje, że oprócz szczepów Touriga Nacional, Tinta Amarela i Touriga Franca, jedna trzecia składu wina to rozmaite owoce pochodzące ze starych winorośli lokalnych szczepów. Do fermentacji alkoholowej używa sie tu również lokalnych szczepów drożdży. Sagrado tylko na krótki czas - jak długi, to znowu tajemnica - ląduje w beczkach, których wpływ ma tylko podkreślić naturalne walory wina. A jest co podkreślać. Nos jest pełen czerwonego owocu, z przewagą maliny i truskawki. W smaku pojawia się również podsuszona śliwka i pewna dawka przyprawy. Wino o wyraźnej strukturze, lecz nie ciężkie. Krzepki, długi finisz.

5. Cortes de Cima Trincaideira-2010 Alentejo - Trincadeira to jedno ze sztandarowych win Cortes de Cima, stworzone w 100% ze szczepu o tej właśnie nazwie. Jest to lokalna odmiana z Alentejo. Po 8 miesiącach dojrzewania wina w beczkach z dębu francuskiego Trincadeira jest przyprawowo-śliwkowa w nosie, zaś na języku miękka i krągła. Wino butelkowane jest bez uprzedniej filtracji, aby zachować pełnię charakteru, można więc spodziewać się drobnego osadu na dnie kieliszka.

6. Mariana Branco - 2012 Alentejo - Alentejo ma wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom win czerwonych. Ta mieszanka białych portugalskich szczepów: Antao Vaz, Arinto i Alvarinho to bardzo ciekawe połączenie. Dostarcza wrażeń, których zazwyczaj nie spodziewamy się po jasnych winach pochodzących z rozpalonych słońcem południowych okolic. Aromat jest wprost zielony z odcieniem migdałów i odrobiną nut ziołowych, natomiast w ustach wyczuwamy początkową słodycz jasnego owocu, po której następuje długi orzeźwiający smak kojarzący się z przyprawionymi ziołami brzoskwinią, limonką i prażonym migdałem. Uczta dla zmysłów!

7. Porto Ruby - Douro - Porto Ruby w udany sposób łączy świeżość z wyrazistością dojrzałego owocu i nie nazbyt ciężką słodyczą. Grona pochodzą z 10-20-letnich krzewów dorastających w dolinie rzeki Douro, a dokładnie w gminach Tabuaço i S. João da Pesqueira. Po trzech latach w dębowych beczkach to ciemne wino jest gotowe, aby uświetnić kolację lub wesprzeć swą mocą wyrazisty w smaku deser.
Już czytanie tych opisów to czysta poezja! Dołączamy się do zaproszenia!
 
mga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz