piątek, 24 stycznia 2014

Fantastyczne spotkanie!

Żałujcie wszyscy, którzy nie mogliście przyjść! Dziś w Klubie Kultury Anin przeprowadziliśmy referendum w sprawie uruchomienia elektrowni atomowej w Polsce! Doktor Stanisław Latek swoim kompetentnym wystąpieniem przekonał wielu uczestników dyskusji, choć oczywiście znaleźli się też oponenci. Wynik głosowania był: 18 za, 6 przeciw, 3 głosy wstrzymujące się.


Dr Stanisław Latek podczas spotkania w dniu 24 stycznia 2014, Klub Kultury Anin

Spotkanie nosiło tytuł: "Szanse realizacji programu energetyki jądrowej". Dowiedzieliśmy się nieco o historii polskiej energetyki jądrowej w Polsce, która sięga lat siedemdziesiątych minionego wieku. Przyjrzeliśmy się bliżej awariom elektrowni w Czarnobylu i Fukushimie oraz ich konsekwencjom: społecznym, ekonomicznym, ekologicznym oraz temu, co wynika z nich dla energetyki jądrowej. 
Mimo mrozu, przybyli do nas słuchacze nie tylko z Anina, ale również z Wesołej, Falenicy, Międzylesia, Marysina Wawerskiego oraz z Centrum. Dziękujemy!


Jakie są korzyści z rozwijania energetyki jądrowej?
- Poprawia ona bezpieczeństwo energetyczne kraju;
- Koszt wytworzenia energii jądrowej jest najniższy i kształtuje się na poziomie energii odnawialnej;
- Uran jest pozyskiwany z rejonów stabilnych politycznie (Afryka);
- Cena paliwa atomowego nie podlega takim wahaniom, jak cena gazu czy ropy;
- Energetyka jądrowa nie produkuje CO2
- Transport paliwa jądrowego jest tani;13 stycznia 2009 roku Rada Ministrów postanowiła uznać za niezbędne powołanie programu energetyki jądrowej. W tej kwestii wydaje się, że nie ma różnic między koalicją (PSL jest przeciw) a opozycją. Należy dodać, że jesteśmy jednym z niewielu krajów w Europie, które elektrowni atomowej nie zbudowały (nie ma jej w Danii, Irlandii, Austrii), a polski Program Energetyki Jądrowej jest pozytywnie postrzegany w świecie.   


Po spotkaniu wywiązała się burzliwa dyskusja. Zapoczątkował ją pan Filip Idzikowski, autor opracowania "Program Redukcji Zagrożeń Globalnych". Powiedział on znamienne zdanie:

"Historia polskiego programu atomowego jest piękna i bardzo smutna".

Zastanawialiśmy się wspólnie, czy należy się bać atomu, czy też przeważą jego pozytywy, a z zagrożeniami powinniśmy się zmierzyć cywilizacyjnie.


Bardzo dziękujemy Klubowi Kultury za gościnę, panu Mirosławowi Perzyńskiemu za ciekawe wprowadzenie do spotkania, a panu Andrzejowi Sachanowskiemu za przygotowanie zaproszeń i plakatów!

Wyrażając wdzieczność dr. Stanisławowi Latkowi za ciekawy wykład, przypominamy, że poniżej znajdziecie obszerną rozmowę Oddziału Anin z naszym gościem. 

mga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz