środa, 8 stycznia 2014

Maria Chodorek - Henryk Wierzchowski, kronikarz prawobrzeżnej Warszawy


Dwadzieścia lat temu, 7 stycznia 1994 roku zmarł Henryk Wierzchowski, spirytus movens powołania do życia Koła Przyjaciół Anina przy Oddziale Grochów TPW, którego był prezesem.  Jego przesłanie określa nasz stosunek do miejsca, w którym żyjemy:

Historia regionalna uczy poczucia godności związanego z tym, co nazywamy ciagłością kulturalną, narodową. Patriotyzm lokalny powinien opierać się na wiedzy o ludziach i wydarzeniach na interesujących nas obszarach.   

Monografia Henryka Wierzchowskiego "Anin - Wawer (1971) jest do dzisiaj kompendium wiedzy o powstaniu i rozwoju naszych okolic.


Inne pozycje dotyczą osiedla Las, Zerzeń, Pragi Południe.

Henryk Wierzchowski był nauczycielem historii w liceum anińskim i autorytetem, jako pedagog i wychowawca. 

Maria Chodorek 

Tu znajdziecie jego obszerne biogramy: 

2 komentarze:

  1. A może warto byłoby się zwrócić do jeszcze żyjących uczniów pana Henryka Wierzchowskiego aby napisali wspomnienia jaki wpływ miał ten pedagog na ich późniejsze losy, warto byłoby przeczytać, bo wtedy wspomnienia o panu profesorze byłyby najadekwatniejsze do roli jaką w życiu uczniów odegrał
    j

    OdpowiedzUsuń
  2. Oddział Anin planuje jesienią sesję naukową poświęconą Henrykowi Wierzchowskiemu. Będziemy o tym informować. Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń