Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Łukasz Jeziorski. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Łukasz Jeziorski. Pokaż wszystkie posty

środa, 25 stycznia 2017

Zachęcamy mieszkańców do proekologicznych postaw - rozmowa z burmistrzem dzielnicy Wawer - Łukaszem Jeziorskim




Panie burmistrzu, przy okazji badania jakości powietrza okazało się, że zielony, jak nam się wydawało, Wawer ma bardzo złej jakości powietrze. Czy mógłby Pan to skomentować?

- Jakość powietrza na Mazowszu, w Warszawie i co za tym idzie w Wawrze, w ostatnim czasie rzeczywiście nie była najlepsza. Wynikało to z niesprzyjających warunków atmosferycznych, które potęgowały efekt działalności ludzkiej, czyli powszechnego palenia w starych piecach szkodliwymi materiałami i sporej emisji spalin samochodowych. 
Problem ten widoczny jest szczególnie w dzielnicach o zabudowie jednorodzinnej, takich jak Wawer. Dostrzegam ten problem, który doskwiera mieszkańcom naszej dzielnicy, i wspieramy działania miasta oraz samorządu wojewódzkiego w działaniach na rzecz walki z zanieczyszczeniem powietrza. To jest jednak tematyka wykraczająca poza kompetencje dzielnicy. Jako Zarząd Dzielnicy realizujemy projekty miejskie walki ze smogiem, promując je wśród mieszkańców.

- Jakie działania mógłby natychmiast podjąć Zarząd i Rada Dzielnicy, aby zapobiegać dalszemu pogarszaniu się powietrza w Wawrze?
- Jak wspomniałem, promujemy miejskie programy walki z zanieczyszczeniem powietrza polegające na ograniczaniu emisji do powietrza szkodliwych substancji i zachęcające do korzystanie z komunikacji publicznej.
Od 12 stycznia do końca marca mieszkańcy mogą składać wnioski o dofinansowanie wymiany starych pieców węglowych na nowoczesne źródła ciepła opalane gazem. Wawerczycy będą mogli otrzymać od ratusza od 7 000 do 20 000 złotych dopłaty. Udzielone wsparcie nie będzie mogło przekroczyć 75% rzeczywistych kosztów realizacji inwestycji polegającej na wymianie pieców. Stawki dopłat to 7 000 zł dla gospodarstw indywidualnych i 15 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Dofinansowanie dotyczy także podłączania do sieci cieplnej. Tutaj dofinasowanie wynosi 10 000 zł dla osób fizycznych i prowadzących działalność gospodarczą i 20 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych. Wnioski można pobrać ze strony Biura Ochrony Środowiska i ze strony www.zielona.um.warszawa.pl oraz w wydziale obsługi mieszkańców Urzędu Dzielnicy Wawer. Po wypełnieniu wniosek należy złożyć w Biurze Ochrony Środowiska (pl. S. Starynkiewicza 7/9). Program jest wieloletni - to dopiero początek. Mieszkańcy będą mogli ubiegać się o dofinansowanie także w kolejnych latach. Ale już widać, że cieszy się sporym zainteresowaniem.
         W kontroli domowych palenisk pomocne są także nowoczesne radiowozy przekazane Straży Miejskiej m.st. Warszawy.  Pięć laboratoriów na kołach przystosowanych jest do pracy w zróżnicowanym terenie i wyposażonych w najnowocześniejsze systemy kontrolno-pomiarowe. Oprócz badań jakości powietrza, strażnicy mogą również sprawdzać stan cieków wodnych. Te mobilne laboratoria często goszczą w Wawrze, a wyniki pomiarów są upubliczniane.
         Wkrótce Politechnika Warszawska udostępni także mieszkańcom stolicy Warszawski Indeks Powietrza. Dzięki niemu na bieżąco będzie można śledzić aktualną jakość powietrza. Oprócz tego rodzaju działań o charakterze informacyjno-interwencyjnym wprowadzany jest również szereg działań edukacyjnych.
         Walka z zanieczyszczeniem powietrza wymaga jednak zaangażowania na wyższym szczeblu. Mazowsze, a więc i Warszawa, jeszcze w tym roku, jak zapowiedział Marszałek Mazowsza Adam Struzik, będzie miało uchwałę antysmogową, która będzie nakazywała m.in. wymianę kotłów oraz wskaże dozwolone rodzaje paliw. To kolejny krok do poprawy jakości powietrza jakim oddychamy. Rozważany jest także pomysł wprowadzenia dopłat do rachunków za gaz dla mniej zamożnych mieszkańców Warszawy.
Najważniejsza jest jednak postawa samych mieszkańców, którzy muszą sobie uświadomić szkodliwość stosowania nieekologicznych pieców i palenia w nich szkodliwymi materiałami. A także to, że dla naszego wspólnego dobra, czasem lepiej zamiast samochodu skorzystać z komunikacji publicznej. I o to apelujemy, taki cel mają miejskie programy proekologiczne.

- Czy wiemy jakie piece mają wawerskie instytucje publiczne: Urząd Dzielnicy, szkoły, przedszkola, szpitale? Czy te piece spełniają normy jakości emisji spalin?
- Urząd Dzielnicy, a także szpitale w dzielnicy są podłączone do sieci miejskiej, która spełnia wymagane normy. Również placówki oświatowe wykorzystują spełniające normy jakości spalin piece zasilane z sieci gazowej.

- Czy widzi Pan możliwość szybkiego rozpoczęcia kampanii informacyjnej budowania świadomości ekologicznej mieszkańców? Kto miałby się tego podjąć?
- Taka kampania informacyjna trwa cały czas za pośrednictwem kanałów komunikacyjnych dzielnicy, takich jak strona internetowa, Facebook i magazyn „Kurier Wawerski”. Korzystając z gościnności na Państwa łamach także apelujemy o proekologiczne postawy, dla dobra naszego i przyszłych pokoleń.

Dziękuję za rozmowę.




wtorek, 13 września 2016

Jadwiga Ślawska Szalewicz - Podwieczorek w „Cukierni Pod Amorem”

Małgorzata Gutowska-Adamczyk pisarka i Łukasz Jeziorski burmistrz dzielnicy Wawer m.st. Warszawa zaprosili nas na podwieczorek w „Cukierni Pod Amorem”, który odbył się w piękną, upalną sobotę 27 sierpnia 2016 r. w Wawerskim Centrum Kultury filia Anin przy ul. V Poprzecznej 13. Okazją do spotkania było pięciolecie wydania powieści ”Cukiernia Pod Amorem” i 150-lecie Gminy Wawer.

Od lewej: prowadzący imprezę Jarosław Rosiński, nn, Małgorzata Gutowska-Adamczyk, autorka zdjęć Aldona Kraus, burmistrz Wawra Łukasz Jeziorski, dyrektor WCK Barbara Karniewska

Po przekroczeniu bramy WCK filia Anin przenieśliśmy się do zaaranżowanej 100 letniej cukierni na spotkanie z panią Małgorzatą Gutowską-Adamczyk, autorką powieści, i bohaterami sagi. Pani Małgorzata jest absolwentką Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej Akademii Teatralnej. Zadebiutowała jako scenarzystka serialu Tata, a Marcin powiedział… Jest autorką bestsellerowej trzytomowej sagi Cukiernia Pod Amorem serii Podróż do miasta świateł oraz Fortuna i namiętności a także licznych powieści. Autorka jest laureatką nagrody „Książka Roku 2008” przyznawanej przez Polską Sekcję IBBY za powieść  13 Poprzeczna oraz – co najważniejsze – mieszkanką Anina.

W cudownej atmosferze przebiegało zarówno spotkanie z pisarką jak i bohaterami. Wysłuchaliśmy kilku fragmentów czytanych przez gościa specjalnego Wojciecha Adamczyka - reżysera, a prywatnie męża honorowego gościa pani Małgorzaty Gutowskiej –Adamczyk. 

Wojciech Adamczyk
Kapelusze, fascynatory, toczki zdobiły głowy pań przybyłych na spotkanie w Cukierni. O wygląd zadbała Katarzyna Nowakowska, modystka prowadząca salon Zuwika Design. Istotnym elementem kobiecej stylizacji jest odpowiednio dobrany makijaż. Podczas Podwieczorku Elżbieta Wiśniewska, reprezentująca markę kosmetyczną Mary Kay, zadbała o perfekcyjny makijaż wszystkich uczestniczek spotkania. Aby żadnej z pań nie pozostawić bez stosownego makijażu z Elżbietą pracowały Małgorzata Kwaśnik i Joanna Jaglińska.


Pod specjalnymi namiotami można było degustować ciastka w konkursie na „Ciastko Wawerskie” ogłoszonym z okazji 150-lecia Gminy Wawer.  Cukiernie Meryk i Mytlewski przygotowały pyszne wyroby.  W głosowaniu wzięli udział wszyscy uczestnicy Podwieczorku. Wygrała Cukiernia Meryk, serdecznie gratulujemy!



Leszek Baraniewski vice burmistrz Wawra z przedstawicielkami zwycięskiej Cukierni Meryk



Z okazji naszego spotkania przyleciała z Włoch wybitna malarka - Paulina Kopestyńska


Nie dość, że namalowała ona portret pisarki, to dodatkowo zgodziła się narysować kilka  portretów wystylizowanych uczestników. Zapisy były przyjmowane w punkcie informacyjnym przy wejściu do "Cukierni", ale niestety z braku czasu nie wszyscy chętni zostali sportretowani. Przez trzy godziny pani Paulina narysowała kilkanaście portretów.  



Paulina Kopestyńska jest laureatką wielu prestiżowych nagród. W roku 2003 zdobyła II nagrodę na międzynarodowej wystawie Primavere Femminite w Galerii Eustachi w Mediolanie, nagrody Lions Club Galerii Vittorio Emmanuele i 2005 nagrody Premio Arte Giorgio Mondadori. Jej prace były prezentowane na wystawach w Polsce, Belgii, Francjii, Szwajcarii, Meksyku i we Włoszech. żowych nagród (np. 2003 - 2. nagroda na międzynarodowej wystawie Primavera femminile w Galerii Eustachi w Medionalnie, 2004 - laureatka nagrody Lions Club w Galerii Vittorio Emanuele w Medionalnie, 2005 - nagroda Premio Arte Georgio Mondadori).
Prace Pauliny Kopestyńskiej prezentowane były na wystawach, m.in. w Polsce, Rosji, Belgii, we Włoszech, Francji, Szwajcarii i Meksyku.
Prowadzi autorskie warsztaty malarskie w Polsce i za granicą.
Od kilku lat współpracuje z Archiwum Polskiej Akademii Nauk.

Wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Pomysłodawczynią i głównym organizatorem Podwieczorku była mieszkanka Anina, Katarzyna Fernik-Jurek, która czuwała nad całością wydarzenia. Przez trzy miesiące Kasia pracowała jako wolontariuszka, przygotowując dla nas tę imprezę. Kasiu bardzo dziękujemy za świetny pomysł i wykonanie a także za niespodzianki jakie na nas czekały w „Cukierni Pod Amorem”!
Katarzyna Fernik-Jurek

Byli zacni goście, ciastka, frekwencja odwiedzających tego dnia Cukiernię wyniosła ponad 180 osób, były konkursy i piękna pogoda. Z reporterskiego obowiązku odnotowuję, że konkurs na kapelusz wygrała aninianka, Aldona Kraus. 
Wszyscy goście otrzymali torby z upominkami dotyczącymi „Cukierni Pod Amorem” oraz broszurkę z informacjami o najciekawszych propozycjach Wawerskiego Centrum Kultury w miesiącu wrześniu 2016 r. naklejkę 5 lat Cukierni Pod Amorem oraz zakładki do książek.

Piękne zdjęcia autorstwa Agnieszki Bohdanowicz, która specjalnie przyjechała z Łodzi,  jak również przebogaty album w wykonaniu Aldony Kraus dokładnie oddają klimat panujący podczas podwieczorku.
To był wyjątkowy podwieczorek – taki nasz anińsko-wawerski.

Jadwiga Ślawska-Szalewicz