Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Między nami aninianinami. Pokaż wszystkie posty
Pokazywanie postów oznaczonych etykietą Między nami aninianinami. Pokaż wszystkie posty

poniedziałek, 14 listopada 2016

Nowy numer MNA już jest!

Z radością donoszę, że listopadowy numer MNA możecie już dostać w punktach dystrybucji oraz przeczytać w sieci. Wystarczy kliknąć w link: https://issuu.com/mna1/docs/mna_listopad_2016_internet 


Miłej lektury!

czwartek, 29 września 2016

Nowy numer MNA!


Wrześniowo-październikowy numer MNA firmuje na okładce profesor Piotr Błędowski. 

Numer jak zwykle szybko zniknie z punktów dystrybucji, ale zawsze znajdziecie go w wersji cyfrowej tutaj!

Zapraszamy do lektury i życzymy miłych wrażeń. Redakcja.



poniedziałek, 16 czerwca 2014

Nowy numer Między nami aninianinami już jest!




Tak wygląda nowy numer MNA, a w środku znajdziecie:

  • osobę nowej prezes Oddzialu Anin TPW - Stanisławy Cyngot;
  • anińską rodzinę Pawlików;
  • panią Lodzię, naszą anińską stulatkę;
  • historię Zgromadzenia Sióstr Rodziny Maryi;
  • chwilę wytchnienia przy anińskich wierszach;
  • kolejny aniński ogród; 
  • zdjęcia z naszych oddziałowych dziesiątych urodzin; 
  • przeczytacie recenzje książek Grażyny Szapołowskiej oraz profesora Artura Dziaka.  

Jak widać warto się pochylić nad nowym numerem, który jest dostępny również w sieci:



Zapraszamy!

mga

piątek, 21 lutego 2014

Nowy numer MNA

Wyszedł właśnie nowy, osiemdziesiąty już, numer anińskiego niecodziennika Między Nami Aninininami! 




Przeczytacie w nim między innymi: 
- anińskie wspomnienia Andrzeja Grembowicza, czyli scenarzysty "Rancza"; 
- wywiad z Teresą Bojanowicz, prezesem Wawerskiego Towarzystwa Uniwersytetu Trzeciego Wieku; 
- podziękowanie Mirosławie Skoczeń za wieloletnią pracę dla kultury na stanowisku kierownika wydziału w Urzędzie Dzielnicy Wawer;
- krótkie przypomnienie spotkań organizowanych przez Oddział Anin TPW z ciekawymi ludźmi w bibliotece i Klubie Kultury,
- garść wierszy aninian o wspólnej tematyce: jedzenie;
- recenzje i omówienia książek: "Tajnego dziennika" Mirona Białoszewskiego oraz "Ludzkiej rzeczy" Pawła Potoroczyna;
- wspomnienie z wycieczki na plan "Rancza".

A to jeszcze nie wszystko!

Jeśli chcecie otrzymywać regularnie MNA, napiszcie do nas lub zostawcie prośbę w komentarzu poniżej. 
Ci z Was, którzy chcieliby wesprzeć wydawanie tego bezpłatnego anińskiego periodyku, mogą na ten cel przeznaczyć 1% swojego podatku. W bieżącym numerze znajdziecie konto oraz numer KRS, który należy wpisać do swojej deklaracji PIT.
Jak widzicie, ten numer MNA ma już w swoich dłoniach pani burmistrz Wawra, Jolanta Koczorowska (z lewej). Mamy nadzieję, że znajdziecie w nim wiele interesujących treści! 


Burmistrz Wawra Jolanta Koczorowska oraz Małgorzata Gutowska-Adamczyk
 
Gorąco zachęcam do lektury!

mga

sobota, 28 grudnia 2013

Rozmawiamy z Teresą Szymczak

Teresa Szymczak – z wykształcenia bibliotekoznawca, z zawodu dziennikarka i redaktorka (Na przełaj, Rezonans), z pasji animatorka wydarzeń kulturalnych w Aninie, założycielka i wieloletnia redaktorka periodyku „Między nami aninianinami”, miłośniczka poezji, bibliofilka, kolekcjonerka sów, członek zarządu Oddziału Anin TPW.

Tu bardzo ciekawy wywiad Teresy Szymczak zarejestrowany przez Kulturalny Wawer:
http://kulturalnywawer.pl/index.php/wawroteka/opowiadacze/opowiadacze/116-teresa-szymczak


Teresa Szymczak


MGA: Należy Pani do tak zwanych „kamieniarzy”, proszę wytłumaczyć specyficzne, anińskie znaczenie tego pojęcia.

TS: Kamieniarze, to żartobliwe określenie grupy ludzi, których połączyło dążenie do uczynienia Anina osiedlem wyróżniającym  się pozytywnie kultywowaniem tradycji; dbamy też o lepszą jakość  życia w nim,  o bliższe stosunki  między sąsiadami. Należąc do różnych organizacji, pełniąc różne funkcje społeczne i zawodowe postanowiliśmy działać wspólnie. Zaczęliśmy od postawienia kamieni z tablicami, upamiętniającymi pobyt w Aninie Gałczyńskiego i Tuwima. Nie występujemy o dotacje na tę naszą działalność, koszty  ponosimy  sami, według swoich możliwości.
 Grupa  istnieje od 10 lat, Główną osobą jednoczącą nas jest  Aldona Kraus,  wspierana w tym dzielnie przez Michała Nowackiego. Skład grupy się zmienia; zdołaliśmy jeszcze wspólnie umieścić tablice na kamieniach ks. J. Twardowskiemu i bł. ks. J .Popiełuszce. Teraz staramy się o to, żeby kamienie „żyły”. Więc nadal nazywamy się kamieniarzami.




Teresa Szymczak (druga od lewej) z członkiniami Oddzialu Anin TPW na planie "Rancza"

MGA: Po dłuższej, ponad półrocznej przerwie, w grudniu wyjdzie siedemdziesiąty dziewiąty już numer MNA. Skąd ta długa przerwa?

TS: Nie z lenistwa autorów i redaktorów, piszących i tworzących pismo nieodpłatnie.  Nie zarabiamy na reklamach, których nie ma na naszych łamach. Nie mieliśmy więc pieniędzy na druk opracowanych materiałów. Wspomogło nas anińskie Stowarzyszenie Właścicieli Nieruchomości, przekazując docelową dotację nowemu wydawcy.  W styczniu, być może, ukaże się numer 80-ty…



MGA: Jest Pani w MNA od początku, proszę opowiedzieć, skąd wziął się pomysł, aby stworzyć pismo, i ludzie, którzy zaangażowali się w jego powstanie? Jakie trudności musieliście pokonać?

TS: Pomysł podsunęła mi nasza osiedlowa fryzjerka, której czytelnicy przynosili gazetę z  Instytutu Badań Jądrowych. Była tam chętnie przez aninian czytana rubryka MIĘDZY NAMI ANINIANINAMI. Pani Ela zachęciła mnie do stworzenia anińskiego pisma. Skrzyknęłam kilku świerkowych autorów, ręcznie wykleiliśmy strony; nawiązałam kontakt z Marią Chodorek, która wzbogaciła zespół redakcyjny o członków Koła Przyjaciół Anina Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Podarowała nam swój adres, swoją znajomość anińskiego środowiska. Pisemko powielał nam nieodpłatnie Zdzisław Jastrzębski.

MGA: Co jest szczególnego w MNA?

TS: To, że tworzą je amatorzy, nie dziennikarze, że pracują za darmo, że kochają Anin.

MGA: Kto teraz redaguje MNA, kto dla MNA pisze?

TS: Zachęcam do przeczytania stopki w numerze, który jest na blogu pisma. Redaktorem naczelnym jest obecnie Barbara Mildner.



Zebranie redakcji MNA (Katarzyna Nowak, Teresa Szymczak, Barbara Mildner, Michał Nowacki) z przedstawicielkami Wawerskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku (obecnym wydawcą MNA) Teresą Bojanowicz (tyłem). Źrodło: www.aninski.blogspot.com 

MGA: Jaki temat podejmowany przez MNA najbardziej utkwił Pani w pamięci?

TS: …tyle lat, tyle numerów, tyle wydarzeń, związanych z pismem. Nie umiem odpowiedzieć.

MGA: Pismo jest bezpłatne, co nie dziwi, ale nie drukujecie też w nim żadnych reklam, skąd zatem pochodzą środki na jego wydawanie?

TS: Pracujemy przecież za darmo, sami pokrywamy większość kosztów rzeczowych. Kłopot zawsze sprawia tylko przygotowanie do druku i druk. Pomagało nam  w tym  wiele osób - z fundacji , ze stowarzyszenia, z biblioteki wawerskiej;  wyliczaliśmy  wszystkich pod koniec roku, dziękując na łamach MNA.

MGA: Jaki jest nakład MNA, jak wygląda dystrybucja, do kogo pismo dociera?

TS: Zaczynaliśmy od stu egzemplarzy, doszliśmy do ośmiuset. Pismo rozdajemy w sklepach, w przychodniach, członkom wspierających organizacji. Dociera do CZYTAJĄCYCH - nie tylko aninian.


Zdjęcie pochodzi ze strony: www.inicjatywarazem.pl

MGA: Jakie jest Pani największe anińskie marzenie?

TS: Żeby zniknął budynek- rudera z ul IX Poprzecznej - róg Kajki.

MGA: Dziękuję bardzo za rozmowę.


* * *

Tu znajdziecie archiwalne numery MNA:
www.aninski.blogspot.com

Życzymy miłej lektury!

wtorek, 17 grudnia 2013

Już wkrótce nowy numer MNA!

Z radością informujemy, że z początkiem stycznia ukaże się nowy, siedemdziesiąty dziewiąty, numer niecodziennika Między nami aninianinami z  piękną jesienną okładką!



Nie każde osiedle może poszczycić się własnym, profesjonalnie wydawanym magazynem. W dodatku bezpłatnym i pozbawionym reklam! 

W MNA jak zwykle dużo informacji o życiu osiedla, jego ludziach i sprawach, w tym ciekawy artykuł o logo Anina, które oglądacie wchodząc na ten blog.

Redakcja MNA zwraca uwagę, że kończy się rok Tuwima, poświęcając wiele uwagi temu wielkiemu poecie związanemu z Aninem. 

Ci z Was, którzy chcieliby otrzymywać papierowe MNA do swoich skrzynek pocztowych, proszeni są o wysłanie maila na adres: oddzialanintpw@gmail.com
W tytule wystarczy napisać: "MNA", a w treści Wasz adres, np. 13 Poprzeczna 13.

Jeśli zgadzacie się na otrzymywanie wiadomości o organizowanych przez nas imprezach kulturalnych, proszę w treści maila napisać jeszcze: "Aktualności".

mga