niedziela, 26 października 2014

Maria Chodorek - Mijają lata, kontakty trwają, czyli podwójny jubileusz szkoły średniej w Aninie

Jubileusz 70-cio lecia szkoły średniej w Aninie to dla naszego osiedla prawdziwe wydarzenie. Mieszka tu oraz w okolicy wiele rodzin, których dwa lub trzy pokolenia kształciły się w tej szkole. Kontakty koleżeńskie i towarzyskie od chwili odejścia ze szkoły trwają aż do dziś. Niektóre klasy spotykają się, aby świętować kolejne rocznice swojej matury. Przykładem może być klasa, która uzyskała świadectwo dojrzałości w 1951 roku (pierwszy rok dyrektora Wacława Krauzego) lub klasa maturalna z 1968 roku - pierwsza, która pełne cztery lata liceum uczyła się już przy Alpejskiej 16.  

Te przykłady można mnożyć, bo przyjaźnie i sympatie z czasów szkolnych są zwykle szczere i trwałe. Średnia szkoła w Aninie pierwotnie (1945 r.) otrzymała jako siedzibę pałacyk Więcka przy ulicy I Poprzecznej. Hol z kryształowym żyrandolem, dwie duże komnaty z kominkami na parterze, kręcone schody na piętro - a tam trzy lub cztery pokoje zamienione na klasy - jak zresztą te na parterze. Toalety w pewnej odległości od pałacyku, bliżej szosy (obecnie ulica Bronisława Czecha), a sekretariat, gabinet dyrektora i tym podobne pomieszczenia znalazły miejsce w mniej widocznych zakamarkach.Pałacyk Więcka, elewacja od ulicy I Poprzecznej

Jaki pałacyk jest na zewnątrz - każdy widzi. Niestety, nie w środku, gdyż nie bywa udostępniany dla zwiedzających. Teraz, gdy wrócił w prywatne ręce, zadbano o jego wygląd, wyremontowano, z elewacji zniknęły ślady wojny.  

W 1954 roku szkoła średnia została przeniesiona do nowego budynku przy ulicy Michała Kajki, róg alei Odrodzenia. Potężne fundamenty (zaprojektowano tam schrony, o czym mieszkańcy pamiętają, choć niewielu je widziało), przepastne szatnie, duże klasy oraz drewniana klepka - były przedmiotem zazdrości innych placówek. Liceum Nr 26 (bez patrona) stanowiło tam wraz ze szkołą podstawową tzw. jedenastolatkę. 


SP 218 przy ul. Kajki


Ale robiło się coraz ciaśniej...

W 1964 roku - równo 50 lat temu czteroklasowe liceum rozpoczęło rok szkolny przy Alpejskiej. Nowy obiekt został przekazany szkole przez przedstawicieli W.O.W (Warszawski Okręg Wojskowy), który materialnie wspierał inicjatywę budowy szkoły i internatu. Liceum otrzymało wtedy patrona - przewodniczącego Społecznego Komitetu Budowy Szkół W.O.W, generała Henryka Jankowskiego - "Kuby". Obecnie szkoła planuje wprowadzenie klas o profilu wojskowym, co może stanowić strzał w dziesiątkę!


ZS 114 przy Alpejskiej


Tak więc 70-letnia szkoła średnia w Aninie wędrowała trochę po naszym osiedlu. Wciąż jednak może się pochwalić swoimi absolwentami i atmosferą! O kadrze, nauczycielach naszej szkoły krąży wiele różnych wspomnień. Ostatnio w Klubie Kultury wspominaliśmy Henryka Wierzchowskiego. 

20 października b.r. dyrektor obecnej szkoły - Magdalena Sitnicka zaprosiła grupę inicjatywną na spotkanie w sprawie zjazdu absolwentów planowanego na 6 czerwca 2015 roku. Następne spotkanie zaplanowano na 15 grudnia 2014 r. na godzinę 15:00. Odbędzie się również w budynku szkoły. 

Bliższe informacje na stronie szkoły.

Maria Chodorek

1 komentarz:

 1. Witam
  Mam pytanie - co się mieściło w okresie okupacji w pałacyku Więcka ? Nie ma na ten temat żadnych informacji.
  Jestem byłym uczniem Szk. Podstawowej z lat 1954 - 1958. Dyrektorem był Frybes, a moją wychowawczynią p.Górska - później Giermakowska.
  Będę wdzięczny za odpowiedź i informację, na mój adres (e-mail) steund@0p.pl
  Serdecznie pozdrawiam - Edmund

  OdpowiedzUsuń