piątek, 23 sierpnia 2013

Architektura Anina - świdermajery

Świdermajery, zwane również andriollówkami, to rodzaj pierwotnej drewnianej zabudowy Anina i linii owockiej. Urocze drewniaki, skrzyżowanie architektury rosyjskiej i szwajcarskiej doczekały się wielu opracowań i wystaw. Na płocie Biblioteki Wawerskiej przy Trawiastej 10 możecie obejrzeć poświęconą im wystawę fotograficzną.

Waszej uwadze polecam również książkę Roberta Lewandowskiego.Tu link do strony poświęconej twórczości Michała Andriollego:   http://www.andriolli.pl

W Aninie z roku na rok mamy coraz mniej świdermajerów. Jednym z najpiękniej zachowanych jest tak zwana "Snitkówka" znajdująca się przy Trawiastej, róg VI Poprzecznej. Duży plus domu to otaczający go duży ogród, co daje pojęcie o tym, jak mieszkano w czasach, gdy metr kwadratowy ziemi w Aninie nie kosztował fortuny.Bardzo zadbany, z nowym dachem i świeżą elewacją jest dom przy Rzeźbiarskiej blisko III Poprzecznej.


W podobnym stanie jest dom przy Hertza 3. Pytanie, czy to jeszcze świdermajer, czy po prostu dobrze utrzymany, drewniany dom?


Niewiele widać ponad płotem tego pięknego ogrodu, ale to chyba też świdermajer? Ulica Hertza między II a I Poprzeczną.


A to już na pewno klasyczny świdermajer, z piękną werandą! Właściciele domu przy I Poprzecznej zamierzają jeszcze odbudować balkon!


Bardzo ciekawie prezentuje się dom przy IV Poprzecznej. Widać ogromną troskę właścicieli o zachowanie urody budynku. To jedyny taki budynek w Aninie.Po sąsiedzku, przy IV Poprzecznej, natrafiamy na jeszcze dwa świdermajery. Stoją naprzeciwko siebie między ulicami Marysińską i Trawiastą.Przy Rzeźbiarskiej niedaleko stacji benzynowej stoi interesujący dom z dwiema bocznymi oficynami.Przy V Poprzecznej róg Trawiastej, na dużej działce, znajdują się dwa domy typu świderamajer. Jeden z nich wydaje się niezamieszkały.


Dwa świdermajery dożywają swoich dni przy Trawiastej 36. Działka została w lipcu sprzedana przez Urząd Dzielnicy i z pewnością domy te zostaną zburzone pod nowe budownictwo. Wiadomość z ostatniej chwili - zostały zburzone w marcu 2014.Jadąc ulicą Kajki, tuż za skrzyżowaniem z III Poprzeczną mijacie popadający w ruinę świdermajer, którego dach ktoś próbował nieudolnie łatać. W rezultacie dom stracił wiele z dawnego uroku.Oto kolejna ruina: dom przy X Poprzecznej, tuż przy Kajki. Tu również nie widać już szans na ratunek...I na koniec zamieszkały dom z ulicy Stradomskiej, który po przeciwnej stronie ulicy będzie miał niedługo nowoczesne bloki. Zabawny kontrast.mga 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz