środa, 18 grudnia 2013

Parafialny Zespół Caritas przy Parafii Matki Bożej Królowej Polski w Aninie

Wydaje się, że Anin to bogate osiedle zamożnych ludzi, tymczasem w każdym środowisku znajdują się rodziny trwale lub czasowo potrzebujące pomocy, Anin nie jest tu wyjątkiem, ani szczęśliwą wyspą dostatku.

W minioną niedzielę anińscy parafianie mieli okazję wesprzeć zbiórkę żywności dla osób znajdujących się w potrzebie. Koordynuje ją liczący sześć osób Parafialny Zespół "Caritas", kierowany przez Ksenię Zimną i Danutę Szczepaniak. Odwiedziłam zespół w niedzielny poranek, przyglądając się jego pracy.

W niewielkim pomieszczeniu na tyłach dawnego kina zbierane są dary rzeczowe, a podczas przedświątecznych niedzielnych mszy również pieniądze. Hojność parafian w bieżącym roku pozwoliła przygotować pięćdziesiąt paczek żywnościowych, co chyba najlepiej pokazuje skalę potrzeb.

Parafialny zespół "Caritas" prowadzi również zbiórkę odzieży. Sprawna, pełna zaangażowania praca sprawia, że odzieży dla potrzebujących wystarcza. Codziennym problemem wielu ludzi staje się jednak niedobór żywności, zwłaszcza w sytuacji braku pracy czy rozmaitych patologii, jak na przykład alkoholizm w rodzinie.  

Aby dary rzeczowe oraz zapomogi nie powiększały tych patologii, a pomoc trafiała do najbardziej potrzebujących, najważniejszy staje się wywiad środowiskowy, przeprowadzany na wniosek księży, zgłaszających problem mieszkańców naszego osiedla lub samych zainteresowanych. To codzienne zadanie członkiń zespołu. 


Za swą pracę zespół został w minionym roku wyróżniony "Skrzydłami Anioła".
Członkinie parafialnego "Caritasu", które mają ręce pełne roboty przez cały rok, podkreślają z całą mocą, jak wiele zawdzięczają hojności mieszkańców Anina i wiernych z innych osiedli, bez których niewiele mogłyby osiągnąć i którym chcą tą drogą bardzo podziękować za zaufanie, jakim wierni obdarzają ich pracę, wrzucając pieniądze do puszek!Niedzielna zbiórka zostanie przeznaczona na zakup artykułów spożywczych, których zabrakło w paczkach podarowanych nam przez parafian. Być może pewna kwota zasili fundusz na nieprzewidziane sytuacje, które się zawsze zdarzają.


Pani Awa Golińska, członkini zespołu prezentuje puszkę z niedzielną zbiórką. Za chwilę nastąpi liczenie.

Gdyby ktoś z Was chciał jeszcze  przed świętami wspomóc osoby potrzebujące z naszej parafii, powinien zadzwonić do kancelarii parafialnej, która pokieruje go do którejś z członkiń zespołu. 
Za moim pośrednictwem Parafialny Zespół "Caritas" składa życzenia wesołych świąt wszystkim swoim podopiecznym oraz hojnym darczyńcom, wśród których dziękuje zwłaszcza panu Andrzejowi Godlewskiemu, właścicielowi znanej anińskiej firmy "Kotwica". 

mga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz